według ekspertów Chiny są obecnie numerem jeden w biznesowej,,emigracji”.
Co na temat nauki języka chińskiego mają do powiedzenia eksperci? Sprawdźcie czytając poniższe wypowiedzi.
,,Niemożliwym jest osiągnięcie płynności w języku mandaryńskim bez spędzenia 3-4 lat na nauce lub w Chinach. Tak więc jedynie w wypadku, gdy wkraczasz w dwudziestkę i chcesz poświęcić na naukę dużą ilość czasu, ma to sens w kontekście dalszego rozwoju kariery” – mówi Alex Berghofen, managing partner w HELEX Asia, azjatyckiej firmie zajmującej się doradztwem w zakresie zarządzania.
Trudność wynika stąd, że standardowy język chiński – mandaryński – korzysta z innego niż łaciński alfabetu, oferującego ponad 2000 znaków. W przeciwieństwie do języków germańskich i łacińskich jest także tonalny, co znaczy, że każda sylaba ma przypisany ton, który znaczy coś innego.
Marco Vicario Ramirez, dyrektor generalny Institutio Iberochino, szkoły języka chińskiego mieszczącej się w czterech hiszpańskich miastach podkreśla, że studenci języka chińskiego najpierw muszą zmierzyć się właśnie z alfabetem.
,,Intonacja każdej sylaby, każdego słowa jest bardzo ważna dla jej znaczenia. W chińskim jest ważniejsza nawet od wymowy” mówi Ramirez. W jego szkole: Institutio Iberochino uczy się obecnie 650 studentów, a najmłodszy z nich ma zaledwie 4 lata.
Około 232 szkół w Niemczech oferowało naukę chińskiego w latach 2010/2011, lecz mimo tego Andreas Laimböck, urodzony w Niemczech właściciel szkoły językowej w Pekinie, mówi, że studentom z Europy brakowało czasu na naukę, potrzebnego do uzyskania postępów w tym języku.
,,Osiem godzin dziennie po prostu nie wystarcza. Uczniowie przybywają do Chin ze średnią zdolnością pisania i bardzo słabą wymową” – mówi Laimböck w raporcie sporządzonym przez Rosetta Stone – właściciela oprogramowania do nauki języków.
Wielu ludzi woli uczyć się w Chinach, aby przyśpieszyć postęp, zwłaszcza, że w przeświadczeniu wielu jest to jeden z najtrudniejszych języków świata. Według oficjalnych danych szacunkowych około 40 milionów obcokrajowców mieszka teraz w Chinach i uczy się języka. Chiński rząd zapowiada, że ta liczba wzrośnie do 100 milionów do roku 2020.
Jednak Simon Bell, który zajmuje się poszukaniem ludzi na wyższe stanowiska za granicą twierdzi, że język chiński bardzo rzadko jest wymagany podczas rekrutacji.
„Jeśli jakaś firma szuka kogoś na stanowisko w Chinach, z reguły mówi, że umiejętność posługiwania się tym językiem jest mile widziana, ale nie konieczna, tak, aby nie ograniczać bazy potencjalnych aplikantów. Nawet jeśli na konkretne stanowisko potrzebowaliby kogoś z dobrym chińskim, bardzo prawdopodobne jest, że nikogo, by nie znaleźli”.
Bell zaznacza też, że wiele z firm, z którymi współpracował chciało dokonać ekspansji na rynek chiński czy indyjski, ale w obydwu przypadkach, językiem którym się posługiwano pozostawał angielski. Dużo osób w Chinach mówi po angielsku wystarczająco dobrze. Co więcej, Europejczycy nie powinni przyjmować z góry, że znajomość języka otworzy im drzwi do pracy w Azji, szczególnie wtedy, gdy brakuje im doświadczenia w pracy w tym środowisku.
,,Jeśli zamierzasz jednak uczyć się tego języka, polecałbym mandaryński, zwłaszcza gdy chcesz pracować w Szanghaju, Pekinie, czy Kantonie. Mimo tego większość pracodawców szuka rzeczywistego doświadczenia w pracy w Chinach. Tak, wiem, aby dostać pracę, potrzeba doświadczenia, a aby zyskać doświadczenie, potrzebujesz pracy.” mówi Robert Williams, który kieruje Asia Media Search, firmą rekrutacyjną w Azji.
Uczyć się chińskiego czy się nie uczyć?
Aby móc trafnie odpowiedzieć na to pytanie trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników. Jeśli jesteś na początku swojej ścieżki kariery zawodowej i możesz poświęcić wystarczającą ilość czasu – jak najbardziej. W innych przypadkach bardziej opłacalne jest doszlifowanie angielskiego lub nauka innych języków europejskich. Szczególnie dziś języki, które warto znać to niemiecki, hiszpański, szwedzki i norweski. Warto wspomnieć jednak o prywatnych korzyściach wynikających z nauki chińskiego, a są to: satysfakcja i wielki podziw. W końcu ile osób, które znasz opanowało ten trudny język?
film izle
Merely wanna admit that this is very beneficial , Thanks for taking your time to write this. Brigida Ward Kamerman
altyazili
Thank you so much for giving everyone such a superb possiblity to read critical reviews from this web site. It is often so nice and as well , stuffed with fun for me personally and my office colleagues to visit your site particularly 3 times in a week to read through the fresh secrets you have. And definitely, I am also always fascinated considering the superb methods served by you. Some 4 facts in this article are unequivocally the most beneficial we have ever had. Livvy Yancy Philis
donmadan
I think the admin of this website is genuinely working hard in favor of his website, as here every material is quality based information. Leticia Gunter Belvia
Ekonomia
Wspanialy blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczegolnych postach, Dzieki Ci za to serdeczne, zapraszam takze do siebie…
Ekonomia Podział
Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuje kanał RSS. Pozdrowienia 🙂
Add Link
My sister saved this internet site for me and I have been going through it for the past several hrs. This is really going to assist me and my classmates for our class project. By the way, I like the way you write.
SuperGeo.XMC.pl
I can see that you are putting a lots of efforts into your blog. Keep posting the good work.Some really helpful information in there. Bookmarked. Nice to see your site. Thanks!
Fazy rozwoju alkoholizmu
Thought I would comment and say cool theme, did you design it for yourself? Looks really good!
Globalizacja
Well, I do not know if that is going to work for me, however definitely proved helpful for you! Excellent post!
Bill Gates
This was a really really good post. In theory I’d like to publish like this also – getting time and actual effort to make a fantastic piece of writing but what can I say I procrastinate alot and by no means appear to obtain one thing done.
Links.M106.COM
We came across a cool web-site which you could appreciate. Take a search should you want.
Links.M106.COM
F*ckin’ remarkable things here. I am very glad to see your post. Thanks a lot and im looking forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?